District Attorneys by County, 1777-1846

The original appellation of this office was that of Assistant Attorney-General. The districts embraced several counties and were seven in member (Act February 12, 1796). The office was filled by the Governor and Council of Appointments. The Attorney-General officiated personally in New York county. The office of District Attorney was created April 4, 1801. At first the State was divided into seven districts as before, but subsequently several new ones were formed. By a law passed April 1818, each county was constituted a separate district for the purposes of this office. During the prevalence of the Second Constitution, District Attorneys were appointed by the Court of General Sessions in each county.

District Attorney Name (Date Elected/Appointed)


Act of 1796

First District

Kings, Queens, Richmond Suffolk, and Westchester counties

Nathaniel Lawrence ›  02/16/1796

Cadwallader D. Colden ›  01/16/1798


Second District

Dutchess, Orange, and Ulster counties

Jacob Radcliff ›  02/23/1796

Conrad E. Elmendorph ›  01/27/1798


Third District

Columbia and Rensselaer counties

Ambrose Spencer ›  02/23/1796


Fourth District

Clinton and Washington counties

Anthony L. Blanchard ›  03/12/1796


Fifth District

Albany, Montgomery, Saratoga, and Schoharie counties

Abraham Van Vechten ›  02/16/1796

George Metcalfe ›  02/16/1797


Sixth District

Onondaga, Ontario, Steuben, and Tioga counties

William Stuart ›  03/31/1796

Nathaniel W. Howell ›  02/09/1797


Seventh District

Herkimer and Otsego counties

Thomas R. Gold ›  02/26/1797



Act of 1801

First District

Kings, Queens, Richmond, and Suffolk counties, with Westchester until 1816 and New York until 1815. One of the original districts.

Richard Riker ›  08/19/1801

Barent Gardenier ›  03/05/1813

Cadwallader D. Colden ›  02/19/1811

Thomas S. Lester ›  04/08/1815

Richard Riker ›  02/19/1811


Second District

Delaware, Dutchess, Orange, Rockland, and Ulster counties. One of the original districts.

Conrad E. Elmendorph ›  1801

Samuel Hawkins ›  02/15/1811

Smith Thompson ›  08/19/1801

Randall S. Street ›  03/19/1813

Lucas Elmendorf ›  10/28/1801

George Bloom ›  02/13/1815

Randall S. Street ›  02/09/1810


Third District

Columbia, Greene, and Rensselaer counties. One of the original districts.

Ebenezer Foot ›  08/13/1801

Moses I. Cantine ›  02/08//1808

Moses I. Cantine ›  03/05/1805

Thomas P. Grosvenor ›  04/03/1810

John V. D. Scott ›  03/10/1806

Moses I. Cantine ›  02/15/1811


Fourth District

Clinton, Essex, Warren, and Washington counties, with St. Lawrence from 1802-1808 and Franklin from 1808. One of the original districts.

Anthony I. Blanchard ›  1801

John Savage ›  04/11/1812

John Russell ›  04/08/1803

David Russell ›  04/01/1813

John Savage ›  04/03/1806

Jesse L. Billings ›  02/13/1815

Roger Skinner ›  06/07/1811


Fifth District

Albany, Montgomery, Saratoga, and Schoharie counties, with Schenectady from 1809. One of the original districts.

George Metcalfe ›  1801

Samuel S. Lusk ›  04/06/1813

Daniel L. Van Antwerp ›  03/16/1811

Richard M. Livingston ›  02/16/1815

Daniel Cady ›  02/28/1813


Sixth District

Chenago, Herkimer, Lewis, Oneida, and Otsego counties, with Madision from 1806 and Jefferson from 1805-1808. One of the original districts.

Nathan Williams ›  08/20/1801

Thomas H. Hubbard ›  02/26/1816

Joseph Kirkland ›  03/14/1813


Seventh District

Cayuga, Onondaga, Ontario, Steuben, and Tioga counties, with Allegany from 1806, Broome from 1806-1817, Seneca from 1804-1813, Genesee from 1803-1813, Chautauqua and Niagara from 1808-1813, and Cattaruagus from 1808. One of the original districts.

William Stuart ›  03/02/1803

Vincent Matthews ›  03/12/1813

Daniel W. Lewis ›  02/09/1810

Vincent Matthews ›  03/12/1813

William Stuart ›  02/12/1811


Eighth District

Jefferson, Lewis, and St. Lawrence counties. Formed March 18, 1808.

Samuel Whittlesey ›  04/06/1808

Amos Benedict ›  03/03/1813

Amos Benedict ›  02/09/1810

Ela Collins ›  03/15/1815

Samuel Whittlesey ›  02/12/1811


Ninth District

Cayuga, Chenango, Madison, and Onondaga counties, with Cortland until 1817. Formed March 29, 1809.

Nathaniel King ›  03/30/1809

Joseph L. Richardson ›  04/17/1815

Daniel Kellogg ›  03/04/1813


Tenth District

Chautauqua, Genesee, Niagara, Ontario, and Seneca counties. Formed March 12, 1813.

Polydorus B. Wisner ›  03/12/1813

John Canfield Spencer ›  02/13/1815


Eleventh District

Putnam, Rockland, and Westchester counties. Formed March 12, 1813.

Alexander McDonald ›  03/19/1813

William Nelson ›  07/10/1815


Twelfth District

New York County. Formed March 24, 1815.

John Rodman ›  03/31/1815

Hugh Maxwell ›  01/28/1817


Thirteenth District

Broome, Cortland, Seneca, and Tompkins counties. Formed April 15, 1817.

David Woodcock ›  04/15/1817



Act of 1818

Albany County

Daniel L. VanAntwerp ›  06/11/1818

Rufus W. Peckham ›  03/27/1838

Samuel A. Foot ›  07/03/1819

Henry G. Wheaton ›  03/30/1842

Benjamin F. Butler ›  02/19/1821

Edwin Litchfield ›  03/30/1844

Edward Livingston ›  06/14/1825

Andrew J. Colvin ›  03/21/1846


Allegany County

Timothy H. Porter ›  10/1818

John Cook ›  1827

Henry Wells ›  02/1819

George Miles ›  1836

James Cochran ›  04/17/1820

Alexander S. Diven ›  06/1837

John A. Collier ›  06/12/1820

Wilkes Angel ›  1841

Samuel S. Haight ›  11/13/1820

Wilkes Angel ›  11/1843

Samuel S. Haight ›  11/14/1821

Marshall B. Champlain ›  01/1845

Samuel S. Haight ›  02/1822


Broome County

John A. Collier ›  06/11/1818

Mason Whiting ›  11/30/1831

Thomas G. Waterman ›  02/25/1822

Joseph S. Bosworth ›  1837

Mason Whiting ›  04/10/1823

Hamilton Collier  ›  12/01/1837

Peter Robinson ›  05/20/1823

Ausburn Birdsall ›  02/12/1842


Cattaraugus County

Henry Wells ›  07/21/1818

John A. Bryan ›  10/1823

John A. Bryan ›  1819

Timothy H. Porter ›  02/1824

Timothy H. Porter ›  1819

Timothy H. Porter ›  06/16/1824

John A. Bryan ›  1820

George A. S. Crooker ›  01/1827

Milton B. Canfield ›  1820

John A. Bryan ›  06/19/1827

Henry Wells ›  1820

C. J. Fox ›  10/1827

William Smith ›  02/15/1821

Anson Gibbs ›  10/13/1829

Samuel S. Haight ›  11/1821

James Burt ›  10/10/1834

Samuel S. Haight ›  02/1822

James Burt ›  1838

Henry Wells ›  02/1823

Daniel Reed Wheeler ›  02/05/1841

Henry Wells ›  06/1823

William Pitt Angel ›  02/07/1844


Cayuga County

Joseph L. Richardson ›  06/11/1818

Richard L. Smith ›  01/21/1832

John Porter ›  02/12/1821

Michael S. Myers ›  01/25/1838

John Porter ›  12/21/1822

Dennison Robinson ›  01/27/1841

Theodore Spencer ›  1828

Luman Sherwood ›  06/03/1844


Chautauqua County

Daniel G. Guernsey ›  06/11/1818

Joseph Wait ›  06/30/1838

James Mullett, Jr. ›  02/14/1826

David Mann ›  10/22/1841

Samuel A. Brown ›  02/16/1828


Chemung County

Andrew K. Gregg, Sr. ›  03/1835

Don Carlos Woodcock ›  07/21/1841

Andrew K. Gregg, Sr. ›  07/1836

William North ›  07/09/1844

Andrew K. Gregg, Sr. ›  04/14/1838

Elijah P. Brook ›  01/14/1845

Hiram Gray ›  04/22/1841


Chenango County

Simon Gagers Throop ›  06/11/1818

John Clapp ›  1836

Lot Clark ›  04/11/1822

George M. Smith ›  1841

John C. Clark ›  10/1823

Robert O. Reynolds ›  1843

Robert Monell ›  1827

George M. Smith ›  1845

Lot Clark ›  1828


Clinton County

John Palmer ›  06/11/1818

Lemuel Stetson ›  10/14/1837

J. Douglass Woodward ›  01/02/1832

Lorenzo D. Brock ›  01/01/1844


Columbia County

Joseph D. Monell ›  06/11/1818

Josiah Sutherland, Jr. ›  10/19/1832

Thomas Bay ›  07/09/1819

Theodore Miller ›  03/04/1843

Julius C. Wilcoxson ›  03/30/1821


Cortland County

Edward C. Reed ›  1827

Horatio Ballard ›  1848

William H. Shankland ›  1836


Delaware County

William H. Elting ›  06/11/1818

Samuel Gordon ›  12/17/1836

John B. Spencer ›  02/12/1821

Nelson K. Wheeler ›  12/17/1839

Selah R. Hobbie ›  11/11/1823

James A. Hughston ›  12/19/1842

Noadiah Johnston ›  06/11/1827

Truman H. Wheeler ›  12/09/1845

Amasa J. Parker ›  12/10/1833


Dutchess County

George Bloom ›  06/11/1818

George A. Shufeldt ›  02/24/1832

Philo Ruggles ›  07/09/1819

William Eno ›  06/06/1838

Francis A. Livingston ›  02/13/1821

Eleazor Morton Swift ›  1843

Stephen Cleveland ›  02/23/1829


Erie County

Herman B. Potter ›  02/13/1819

Henry K. Smith ›  1838

Thomas C. Love ›  1829-1834

Henry W. Rogers ›  1841

George P. Barker ›  1835

George P. Barker ›  1842

Henry W. Rogers ›  1837

Solomn G. Haven ›  1844


Essex County

Ralph Hascall ›  06/11/1818

Gardiner Stowe ›  04/11/1833

Dean Edson ›  03/03/1821

Moses T. Clough ›  09/24/1844

David B. McNeil ›  10/02/1828


Franklin County

Asa Hascall ›  06/13/1818

Joseph H. Jackson ›  1841

Azel Hayward ›  1830-1835

Asa Hascall ›  1843


Fulton County

Alfred Conkling ›  06/11/1818

John W. Cady ›  01/20/1840

William I. Dodge ›  02/12/1821

Clark S. Grinnell ›  04/10/1840

Charles McVean ›  1836-1839


Genesee County

Daniel D. Brown ›  06/11/1818

Isaac A. Verplanck ›  02/17/1838

Herman J. Redfield ›  02/12/1821

John H. Martindale ›  02/03/1842

Levi Rumsey ›  1829-1834

Moses Taggart ›  02/16/1845

Daniel H. Chandler ›  02/04/1834

Isaac A. Verplanck ›  10/20/1846


Greene County

Alexander Fraser ›  06/22/1819

Malbone Watson ›  1832-1837

Erastus Barnes ›  02/15/1821

Lucius Robinson ›  1837-1839

Lewis Benton ›  1824-1828

Danforth K. Olney ›  1840-1845


Hamilton County

G. Ratrie Parbut ›  1841

Cyrus H. Brownell ›  1845

Isaac I. Vanderwarker ›  1843


Herkimer County

Simeon Ford ›  06/11/1818

Dudley Burwell ›  01-03/1836

Michael Hoffman ›  05/1823

Michael Hoffman ›  03-09/1836

George H. Feeter ›  1825-1828

Simeon Ford ›  09/1836

Aaron Hackley, Jr. ›  1828-1831

Hiram Nolton ›  1837-1847

James B. Hunt ›  1833-1836


Jefferson County

David W. Bucklin ›  06/12/1818

Dyer M. Burnham ›  1841-1842

Horatio Shumway ›  02/26/1820

Joseph Mullin ›  1843-1845

David W. Bucklin ›  02/12/1821

Robert Lansing ›  02/1845

Robert Lansing ›  06/1826-1833

Joshua Moore, Jr. ›  1846

George C. Sherman ›  02/1833-1840


Kings County

James B. Clarke ›  03/02/1819

William Rockwell ›  04/30/1833

Nathan B. Morse ›  04/26/1830

Nathan B. Morse ›  06/03/1839


Lewis County

Ela Collins ›  06/11/1818

William Collins ›  03/24/1845

Charles Dayan ›  03/14/1840


Livingston County

George Hosmer ›  02/08/1821

Augustus A. Bennett ›  05/30/1836

Orlando Hastings ›  01/27/1824

Calvin H. Bryan ›  01/20/1836

George Hosmer ›  05/29/1824

George Hastings ›  05/27/1839


Madison County

Thomas H. Hubbard ›  06/11/1818

Justin Dwinnell ›  1837

William K. Fuller ›  03/26/1821

Charles Mason ›  1845

Philo Gridley ›  06/30/1829


Monroe County

Thomas Childs ›  03/05/1821

Hester L. Stevens ›  1831

Addison Gardiner ›  1825

Horace Gay ›  1836

Daniel D. Barnard ›  1829

Abner Pratt ›  1836-1843

Horace Gay  ›  1831

Jasper W. Gilbert ›  1836-1843

Vincent Matthews  ›  1831

Nicholas E. Paine ›  1846-1847


Montgomery County

Alfred Conkling ›  06/11/1818

Garrett L. Root ›  1841

William J. Dodge ›  02/12/1821

Howland Fish ›  1843

Charles McVean ›  1836-1839

Henry Adamsl ›  1846

Garrett L. Root ›  06/18/1839


New York County

Pierre C. Van Wyck ›  06/10/1818

Ogden Hoffman ›  05/1832

Hugh Maxwell ›  02/13/1821

Thomas Phoenix ›  05/22/1835

Hugh Maxwell ›  12/21/1822

James R. Whiting ›  06/04/1838

Hugh Maxwell ›  02/1824

Matthew C. Paterson ›  06/10/1844

Hugh Maxwell ›  1827

John McKeon ›  02/06/1846

Ogden Hoffman ›  05/23/1829


Niagara County

Charles G. Olmstead ›  06/11/1818

William Hotchkiss ›  1833-1835

Herman F. Potter ›  02/13/1819

Joseph C. Morse ›  01/1836

Zina H. Colvin ›  04/11/1821

Robert H. Stevens ›  05/1836

Zina H. Colvin ›  01/26/1827

Jonathan L. Woods ›  1840-1842

Elias Ransom, Jr. ›  01/29/1830

Alfred Holmes ›  1843-1846


Oneida County

Nathan Williams ›  06/11/1818

Ichabod C. Baker ›  09/08/1834

Samuel Beardsley ›  02/12/1821

Timothy Jenkins ›  12/20/1840

Hiram Denio ›  10/30/1825

Calvert Comstock ›  09/09/1845


Onondaga County

James Porter ›  06/11/1818

William J. Dodge ›  1841

Victory Birdseye ›  06/17/1818

LeRoy Morgan ›  1843

James Porter ›  07/21/1818

LeRoy Morgan ›  1843

Jerome L. Briggs ›  1836


Ontario County

John C. Spencer ›  06/11/1818

Henry F. Penfield ›  05/16/1832

Abraham P. Vosburgh ›  04/17/1821

George W. Clinton ›  05/18/1835

Bowen Whiting ›  01/01/1823

Nathan Parke ›  08/16/1836

Bowen Whiting ›  02/24/1826

Thomas M. Howell ›  05/23/1840


Orange County

Samuel Rossiter Betts ›  02/15/1818

Charles Bortland ›  01/06/1826

Henry G. Wisner ›  06/06/1820

Isaac R. Van Duzer ›  01/02/1829

Samuel Rossier Betts ›  02/15/1821

Samuel J. Wilkin ›  05/28/1835

Ogden Hoffman ›  05/09/1823

Nathan Wescott ›  06/19/1841


Orleans County

Orange Butler ›  1825

George W. Fleming ›  1832

George W. Fleming ›  1828

Henry R. Curtis ›  1833

Henry R. Curtis ›  1831

Sanford E. Church ›  1846


Oswego County

James F. Wright ›  04/17/1820

Joel Turrill ›  1838

Samuel B. Beach ›  02/19/1821

Leande Babcock ›  1840

David P. Brewster ›  1829

Orville Robinson ›  1841

Abraham P. Grant ›  1835

William Duer ›  1845


Otsego County

Ambrose Jordan ›  06/11/1818

Eben B. Morehouse ›  1829

Robert Campbell ›  06/12/1820

Schuyler Crippen ›  1837

Samuel Chase ›  02/12/1821

John B. Steele ›  1845


Putnam County

Walker Todd ›  06/11/1818

Jeremiah Hine ›  09/08/1829

Frederick Stone ›  02/27/1821

Frederick Stone ›  09/1838


Queens County

Eliphalet Wikes ›  06/10/1818

William H. Carroll ›  05/03/1836

William T. McCoun ›  1821-1826

Alexander Hadden ›  1842-1845

Benjamin F. Thompson ›  1826-1836

John C. Lamberson ›  06/22/1845


Rensselaer County

Job Pierson ›  02/15/1818

Jacob C. Lansing ›  01/28/1833

William H. McManns ›  06/11/1818

John Coon ›  02/08/1836

Job Pierson ›  02/15/1821

David L. Seymour ›  10/14/1839

Samuel Cheever ›  03/31/1821

Martin I. Townsend ›  10/14/1842

Job Pierson ›  10/03/1823


Richmond County

Goerge Metcalf ›  06/10/1818

George Catlin ›  1839

Henry B. Metcalf ›  1826

Roderick N. Morrison ›  1840

Thomas S. Kingsland ›  1833

Lot C. Clark ›  1841-1847


Rockland County

Edward Suffern ›  06/10/1818

William F. Frazer ›  04/16/1833

John T. Smith ›  06/01/1820


Saratoga County

Richard M. Livingston ›  06/11/1818

Chesselden Ellis ›  04/25/1837

William LaFayette Warren ›  02/13/1821

William A. Beach ›  09/11/1843

Nicholas Hill, Jr. ›  09/06/1836


Schenectady County

John K. Paige ›  06/11/1818

Platt Potter ›  01/15/1839

Alonzo C. Paige ›  09/03/1823


Schoharie County

Henry Hamilton ›  06/11/1818

Robert McClellan ›  06/07/1836

David F. Sacia ›  02/12/1821

Benonai Spafford ›  06/08/1837

Thomas Lawyer ›  02/04/1822

William A. Sternbergh ›  10/12/1844

Jacob Houck, Jr. ›  10/11/1831

Pter S. Danforth ›  06/05/1845


Seneca County

Lemuel W. Ruggles ›  06/22/1818

Elisha Foote, Jr. ›  12/02/1836

Lemuel W. Ruggles ›  07/01/1818

Joseph Herron ›  02/22/1841

Jesse Clark ›  04/17/1821

Samuel Birdsall ›  1846

John Maynard ›  05/27/1833


St. Lawrence County

John Scott ›  04/08/1819

John W. Grant ›  05/21/1840

Bishop Perkins ›  02/24/1821

William A. Dart ›  04/17/1845


Steuben County

Daniel Cruger ›  06/11/1818

Edward Howell ›  06/21/1836

Henry Wells ›  10/22/1824

Lazarus H. Read ›  03/04/1840

Edward Howell ›  02/07/1829

Andrew G. Chatfield ›  12/02/1845

Benedict W. Franklin ›  11/04/1834

Morris Brown ›  06/20/1846


Suffolk County

Silas Wood ›  06/11/1818

Charles A. Floyd ›  01/10/1830

Selah Brewster Strong ›  03/09/1821

Selah B. Strong ›  10/07/1830


Sullivan County

Lemuel Jenkins ›  06/22/1818

Peter F. Hunn ›  1823

Jesse M. Foster ›  03/27/1819

Alpheus Dimmick ›  1836-1847


Tioga County

John L. Tilinghast ›  06/11/1818

Ezra S. Sweet ›  07/1838

William Maxwell ›  03/21/1822

John J. Taylor ›  1839

Eleazer Dana ›  05/1823

John W. Taylor ›  06/1841

Aaron Konkle ›  01/1826

George Sidney Camp ›  02/1843

Stephen Strong ›  07/1836

Stephen Strong ›  02/1844


Tompkins County

David Woodcock ›  06/11/1818

Benjamin G. Ferris ›  05/16/1840

Amasa Dana ›  01/28/1823

Alfred Wells ›  05/17/1845

Samuel Love ›  05/15/1837


Ulster County

John Champlin ›  06/11/1818

C. H. Ruggles ›  1828

Abraham Meyer ›  11/01/1820

Nicholas Sickles ›  1835

John c. Tillotson ›  04/11/1822

Willett Linderman ›  09/21/1835


Warren County

Ashael Clark ›  06/10/1818

Seth C. Baldwin ›  09/04/1827

Horatio Buel ›  02/12/1821

Enoch H. Rosencrans ›  09/10/1835

Seth C. Baldwin ›  05/13/1823

Alfred G. Farlin ›  04/15/1845

William Hay, Jr. ›  04/19/1825


Washington County

Jesse L. Billings ›  02/13/1815

Leonard Gibbs ›  1828

John Savage ›  06/11/1818

Cornelius L. Allen ›  1836

Jesse L. Billings ›  06/05/1820

Charles F. Ingalls ›  1843

Henry C. Martindale ›  02/24/1821


Wayne County

William H. Adams ›  05/18/1823

Charles D. Lawton ›  02/26/1839

William H. Adams ›  09/23/1823

Charles D. Lawton ›  09/26/1839

Graham H. Chapin ›  09/26/1829

John M. Holley ›  10/05/1842

William H. Adams ›  09/29/1830

George H. Middleton ›  09/26/1845

John M. Holley ›  02/02/1831

Lyman Sherwood ›  05/30/1846

Theron R. Strong ›  01/31/1835


Westchester County

Robert P. Lee ›  06/11/1818

William Nelson ›  02/21/1822

Aaron Wood ›  07/09/1819

Richard R. Voris ›  09/27/1844


Wyoming County

William Riley Smith ›  06/21/1841


Yates County

Abraham P. Vosburgh ›  04/24/1823

Charles G. Judd ›  10/10/1831

James Taylor ›  09/27/1826

John L. Lewis, Jr. ›  08/31/1839



RETURN TO LEGAL HISTORY: 1777-1846



The Historical Society of the New York Courts        140 Grand Street, Suite 701 White Plains, NY 10601        914.824.5863